Metody

Terapia Vojty

Metoda Vojty znajduje zastosowanie w wielu przypadkach . Może być stosowana jako metoda podstawowa w niemal każdym rozwoju zaburzeń funkcji ruchowych i u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Profesor Václav Vojta opracował podstawy swojej diagnostyki i terapii nazwanej później metodą Vojty .Metoda ta opiera się na tak zwanym odruchowej lokomocji .
Często fałszywie uważa się, że korzystne rezultaty zastosowania terapii metoda Vojty można jedynie osiągnąć u niemowląt i małych dzieci .To prawda ,że ośrodkowy układ nerwowy niemowląt i dzieci jest znacznie bardziej plastyczny niż u dorosłych lecz prawidłowe wzorce ruchowe mogą być torowane w ośrodkowym układzie nerwowym także w starszym wieku.
Terapia metodą Vojty toruje połączenia neuromięśniowe a więc ułatwia kontakt za pomocą istniejącego „przewodu”,który łączy drogi nerwowe i mięśnie.
W schorzeniach których nie potrafimy leczyć przyczynowo np. w stwardnieniu rozsianym ,zawsze i u każdego pacjenta możemy za pomocą odruchowej lokomocji pobudzić istniejący potencjał neurologiczny i wykorzystać go w terapii metodą Vojty.  Nadrzędnym celem terapii metodą Vojty jest umożliwienie pacjentowi tego by radził sobie w codziennym życiu .

Terapia ma sprawić by pacjent w optymalny możliwy dla niego sposób mógł uczestniczyć we wszystkich aktywnościach ,jakie niesie życie rodzinne, szkoła praca.

Wskazania do zastosowania terapii metodą Vojty

-porażenie mózgowe ,udar, stwardnienie rozsiane

-skoliozy

-dysplazja i zwichnięcia stawów biodrowych

-porażenia  obwodowe kończyn górnych i dolnych

-porażenie splotu ramiennego

-przepuklina oponowo-rdzeniowa

-porażenia poprzeczne

-choroby mięśniowe

-uszkodzenia ortopedyczne/traumatologiczne barków ,ramion i kkd

-deficyty w zakresie oddychania, połykania i żucia

Przeciwskazania

-ostra choroba zapalna,

-ciąża

-wysoka temperatura

-świeży zawał

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa TCK (cranio-sacral therapy)

Terapia czaszkowo-krzyżowa wywodzi się z osteopatii -metody leczenia której twórcą był dr Andrew Taylor Still.  Osteopaci amerykańscy zauważyli, że płyn mózgowo-rdzeniowy, opływający układ czaszkowo-krzyżowy (mózg i otaczająca go opona twarda ,kości czaszki ,kanał kręgowy i kość krzyżowa )zachowują się w specyficzny sposób. Sploty tkanki zwanej naczyniówką produkują płyn mózgowo-rdzeniowy w komorach mózgu w ustalonych cyklach.

Pulsacja płynu ,poprzez zmianę objętości ,wywołuje ruch mózgu (tzw.fleksję)

Ponieważ nasz mózg zawieszony jest na stelażu opony twardej przymocowanej do wewnętrznej strony kości czaszki ,to właśnie te kości odbierają ten rytm i naśladują ruch mózgu ,który poprzez pociąganie opony twardej powoduje też ruch kości krzyżowej.

Medycyna klasyczna twierdzi ,że kości czaszki są nieruchome. Otóż amerykański chirurg John Upledger potwierdził badaniami, że kości czaszki są jednak ruchome , w miejscach gdzie znajdują się szwy .Zazębiając się wzajemnie szwami kości poruszają się jak koła zębate, umożliwiając czaszce zmianę kształtu w rytm pulsacji płynu.  Upledger stwierdził ,że zablokowanie jednej z kości czaszki (np. pod wpływem uderzenia ) powoduje zablokowanie innej. Brak prawidłowej ruchomości czaszki sprowadza dalekosiężne skutki (zaburzenia pracy nerwowego ,hormonalnego ,immunologicznego), a to z uwagi na ciągłość systemu opon i błon tkanki łącznej , tworzących jakby opakowanie dla ważnych życiowo narządów.

PNF

Jak działa metoda PNF?
Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Ruchy te prowadzone są wzdłuż skośnych (diagonalnych) – osi ruchu, które ze względu na swój przebieg stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. Zgodnie ze skośnym przebiegiem większości mięśni szkieletowych za najważniejszą komponentę ruchu uważana jest rotacja. Warunkuje ona siłę i koordynację wykonywanego ruchu.

Terapeuta poszukuje przyczyn problemów zgłaszanych przez pacjenta, jednak w realizacji celów wyznaczonych w terapii opiera się przede wszystkim na potencjale nie uszkodzonych bądę najsprawniejszych jego sfer ruchowych ( najsilniejszych, bezbolesnych, o największym zakresie ruchu ) i wykorzystuje je do pozyskiwania aktywności motorycznej w słabszych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu w oparciu o mechanizm irradiacji czyli przeniesienia pobudzenia. Takie planowanie terapii wymaga znajomości anatomii funkcjonalnej ciała ludzkiego oraz zasad biomechaniki i fizjologii skurczu mięśniowego.
PNF wiele uwagi poświęca także kontroli motorycznej pacjenta, czyli interakcjom między stabilnością i mobilnością jego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ekscentrycznej mięśni w warunkach grawitacji. Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja PNF przestała być utożsamiana ze sposobem pracy
przeznaczonym wyłącznie dla pacjentów neurologicznych. Z powodzeniem stosuje się ją również w ortopedii, pediatrii, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy czy skoliozach.
Szczególne znaczenie w koncepcji PNF przypisuje się oporowi manualnemu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie pacjentowi ścisłej informacji na temat kierunku, kolejności i szybkości wykonywanego ruchu, który jak wcześniej wspomniano posiada trzy komponenty i biegnie w skośnych płaszczyznach na podobieństwo aktywności ruchowych dnia codziennego. Opór jest modyfikowany stosownie do celów terapii i możliwości motorycznych ćwiczącego i nawet podczas jednego ruchu może ulegać zmianom w poszczególnych jego zakresach,
najczęściej jest to tzw. opór prowadzący lub kierunkowy, w odróżnieniu do sił zewnętrznych utrudniających wykonanie zadania ruchowego, stosowanych m.in. w treningu siłowym.Cyriax

Co to jest Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a?

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax’a jest leczenie wzorca klinicznego. Przez zaproponowany w metodzie wywiad i badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletną informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie „wzorców klinicznych”. „Wzorzec kliniczny” jest szczególnym zachowaniem się zaburzeń lub grup zaburzeń. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne ekonomicznie leczenie.

NDT-Bobath

MAKATON

 

Aneta Czapracka
………………………………………………..
16.00 – 18.00 Poniedziałek – Piątek
Telefon: +48 785 639 898
E-mail: aneta.czapracka (at) kinezjo.pl
Przeczytaj więcej o zabiegach.
Zapisz się on-line 😀